فلزات

کاربرد تیرآهن در ساختمان سازی

کاربرد تیرآهن در ساختمان سازی

کاربرد تیرآهن در ساختمان سازی

تیرآهن پروفیلی است که وظیفه اصلی آن تحمل تنش های حاصل از نیروی برشی و لنگر خمشی می باشد اغلبا از تیرآهن در صنعت ساختمان سازی استفاده می شود این محصول بر اساس نسبت بال و عرض در گروه های مختلفی قرار میگیرد و از انواع آن می توان به تیرآهن IPE , INP , IPB و لانه زنبوری اشاره کرد علاوه بر کاربرد تیرآهن در ساختمان سازی از این محصول در پروژه های مختلف دیگر نیز استفاده می شود . استیل آرام تامین کننده لوله ، پروفیل ، میلگرد ، ورق و اتصالات و شیرهای استیل در خدمت شماست . برای مشاوره و ثبت سفارش با ما در تماس باشید و یا همراه ما بمانید با  :

 • انواع تیرآهن ساختمانی
 • کاربرد تیرآهن در ساختمان سازی
 • کاربرد هر سایز تیرآهن
 • کاربرد تیرآهن در دیگر صنایع
 • مزایا و معایب کاربرد تیرآهن ها
کاربرد تیرآهن در ساختمان سازی

لیست قیمت پروفیل 201 چین

انواع تیرآهن ساختمانی

 • تیرآهن بال پهن شبیه به H بوده و در ساخت ستون و خرپا کاربرد دارد .
 • تیرآهن نیم پهن , علامت اختصاری آن IPE بوده و ظاهر آن شبیه حرف I است .
 • تیراهن اروپایی با علامت اختصاری INP طول برابر 8 تا 16  متر و ارتفاع 80 تا 600 میلیمتر و عرض 42-50-58 و 215 میلیمتر است .
 • تیرآهن لانه زنبوری با علامت اختصاری CNP طول آن برابر 12 تا 18 متر و ارتفاع آن بین 80 تا 300 میلیمتر است .

کاربرد تیرآهن در ساختمان سازی

استفاده از تیرآهن در اسکلت سازه فولادی :

از جمله کاربرد تیرآهن در ساختمان سازی استفاده از آنها در اسکلت سازه فولادی است , در ساخت سازه های فولادی به عنوان تیرک اصلی , تیرک عمودی , ستون , استحکام کف ستون و خرپا استفاده می شود .

استفاده از تیرآهن در کفی ستون :

از تیرآهن برای صفحات کفی ستون و صفحات فولادی در ضخامت های مختلف استفاده می شود , این کفی ها برای اتصال نبشی به ستون ها بسیار مفید هستند و قابلیت دریل کاری و ایجاد سوراخ و مشعل کاری برای برش و اتصال پیچ را می دهند .

وارد کننده اصلی میلگرد 304 چین کیست ؟

استفاده از تیرآهن در ستون ها :

تیرآهن ها به طور کلی برای حمل بارهای طبقه استفاده می شوند , از تیرآهن های بال پهن با مقطع مربع شکل می توان به عنوان ستون در سازه ها استفاده نمود , ستون در ساختمان های اسکلت فلزی به سه شکل ستون های وسط ( که اگر آنها را مرکز مربع در نظ بگیریم بار کل مربع را منتقل می کنند ) , ستون های کناری ( که نصب بار مربع را منتقل می کنند ) و ستون های گوشه ( که یک سوم بار مربع را منتقل می کنند ) می باشد .

استفاده از تیرآهن در شاه تیر :

از دیگر کاربرد تیرآهن در ساختمان سازی استفاده از آن به عنوان شاه تیر است , شاه تیر با اتصال برشی یا ساده به ستون اتصال می یابد , شاه تیر یا تیرهای اصلی به شکل افقی در سازه قرار میگیرند وظیفه آن انتقال بار اصلی از تیر فرعی به ستون هاست .

استفاده از تیرآهن در تیرک های میانی و فرعی :

از تیرآهن های کوچک به عنوان تیرک های میانی استفاده می شود , نوع استفاده از تیرآهن در تیرک های میانی نیز به شکل افقی می باشد و وظیفه دارد به شکل غیر مستقیم تیر اصلی را به ستون ها اتصال داده تا بار به تیر اصلی منتقل شود .

استفاده از تیرآهن در تیر کلاف :

از دیگر کاربرد تیرآهن در ساختمان سازی این است که از آن به عنوان تیر کلاف نیز استفاده می شود , این محصول یک تیر افقی بوده که به شکل دو تیر عرضی در سقف به جای خرپای سقف وصل شده و بار تیر اصلی را به ستون ساختمان منتقل می کند

استفاده از تیرآهن در تیرهای باریک کرومیت :

تیرهای باریک کرومیت از تیرک ها باریک تر بوده اما طول آنها بلندتر است , این تیرک ها یک سطح نشیمنگاه دارند که بر روی تیر اصلی جا داده می شود .

استفاده از تیرآهن در ساخت خرپا :

برای ساخت خرپا نیز از تیرآهن استفاده می شود بدین صورت که تیرها را مانند خرپا روی هم قرار می دهند تا در سقف و انبار سوله ها مورد استفاده قرار گیرند .

کاربرد هر سایز تیرآهن

سایز کوچک تر تیرآهن ها برای پروژه های کوچکتر و سایز بزرگ تر برای پروژه های سنگین ( مانند برج ها , ساختمان های چند طبقه و یا پل ها ) کاربرد دارد , به عنوان مثال از تیرآهن با سایز 12 برای ساخت ستون و تیر و پوشش سقف طبقات استفاده می شود , از سایز 14 برای ساخت ستون و تیرهای رفعی سازه , ساخت خرپا , نعل و پوشش سقف استفاده می شود همچنین سایز 16 تیرآهن ها برای ساخت تیرهای فرعی , ساخت نعل , پوشش سقف , استفاده در پل های زنبوری و ساخت خرپا کاربرد دارد  سایز 18 این محصول برای ساخت ستون اصلی سازه و قسمت های مختلف سازه های سنگین مورد استفاده قرار گرفتهو از سایز 20 در طبقات زیرین سازه و سازه های بزرگ و سنگین استفاده می شود .

کاربرد تیرآهن در دیگر صنایع

 • پل سازی
 • پالایشگاه ها
 • کشتی سازی و ساخت اسکله

مزایا و معایب کاربرد تیرآهن ها

از مهم ترین مزایای کاربرد تیرآهن ها می توان به امکان توسعه مجدد ساختمان دانست از معایب آن نیز می توان به خوردگی در برابر عوامل خارجی , تمایل به کمانش و مقاومت پایین در دمای 500-600 درجه سانتی گراد که امکان ایجاد فاجعه هنگام رخداد آتش سوزی را بالا می برد اشاره کرد .

قیمت هر شاخه لوله 316 چین  چنده  ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *