تکنولوژی

انواع شیر هیدرانت آتش نشانی

انواع شیر هیدرانت آتش نشانی

انواع شیرهای آتشنشانی هیدرانت

شیر آتشنشانی که با عنوان شیر هیدرانت نیز شناخته می شودنوعی سیستم اطفای حریق بوده که در مکان های مختلف نصب می گردد تا در هنگام حریق و آتشسوزی مأموران آتشنشانی برای شارژ آب شیلنگ خود را به دریچه اصلی آتشاشنی متصل نمایند ؛ انواع شیرهای آتشنشانی به طور کلی به دو دسته تقسیم می شوند دسته اول شیرآتشنشانی ایستاده بوده که با عنوان شیر هیدارنت سطحی نیز شناخته می شود و دسته دوم شیر آتشنشانی زیر زمینی بوده که تحت عنوان شیر هیدرانت زیرزمینی معرفی می شود . استیل آرام تامین کننده شیرهای صنعتی با انواع شیرهای آتش نشانی  هیدرانت در خدمت شماست . با ما همراه باشید با :

 • انواع شیرهای آتشنشانی
 • اجزای شیرهای هیدارنت اتشنشانی
 • مشخصات فنی شیرهای هیدرانت
 • نحوه عملکرد شیرهای هیدارنت
 • کاربرد شیرهای هیدارنت چیست ؟
 • قوانین نصب شیرهای هیدارنت
انواع شیر هیدرانت آتش نشانی

شیر پروانه ای چیست ؟

انواع شیرهای آتشنشانی

شیرهای تشنشانی ایستاده :

از انواع شیرهای آتشنشانی , شیر آتشاشنی ایستاده است این نوع قرمز رنگ هستند و به شبکه آب و فاضلاب شهری متصل می باشند تا هنگام رخداد حریق مأموران آتشنشانی برای شارژ آب شیلنگ از آن استفاده نمایند این شیرها نیز خود به دو نوع شیر ایستاده خشک و شیر ایستاده تر تقسیم می شوند .

شیر آتشنشانی ایستاده خشک چیست ؟

محفظه فوقانی این نوع شیر ها درون آب جریان ندارد و خشک می باشد قسمت فوقانی آن خارج از سطح زمین نصب شده و با باز شدن شیر اصلی آتشنشانی آب به درون لوله می رود به علاوه اینکه این نوع شیر از یک سیستم تخلیه خودکار استفاده می کند تا پس از مسدود نمودن شیر اصلی در لوله تخلیه صورت گیرد این نوع شیرها مناسب مناطق سردسیر و محیط هایی که امکان یخ زدگی در آنها وجود دارد می باشد .این مدل دارای مکانیز ضربه گیر است که از خروج آب در زمان حادثه جلوگیری می کند .

شیر اتشنشانی ایستاده تر چیست ؟

در این نوع  شیرها نیز بخش فوقانی آنها در روی زمین نصب می گردد اما بر خلاف نوع خشک محفظه آنها همیشه پر از آب است این نوع شیر اصلی ندارند اما در هر یک از خروجی ها شیر جدا گانه ای نصب می گردد همچنین بر خلاف شیرهای آتشنشانی ایستاده خشک مناسب مناطق سردسیر که امکان یخ زدگی وجود دارد نیست و به دلیل عدم وجود ضربه گیر در آن در برابر حوادث نمی تواند از خروج آب جلوگیری کند به علاوه اینکه این مدل شامل آب تحت فشار است و با باز کردن شیر در صورت نیاز می توان از آن استفاده نمود .

شیرهای آتشنشانی زیر زمینی :

این مدل شیرها همانطور که از نامشان پیداست کاملا در زیر زمین و درون محفظه خود نصب می گردند  نوع اتصال در این شیر فلنجی است ,این مدل دارای شیر قطع و وصل جریان بوده و دارای شلنگ و پایه شلنگ می باشد ؛ دریچه این نوع از متریال چدن است و هنگام نیاز توسط آچار خصوص برداشته شده و شیر به راحتی در دست قرار میگیرد این مدل معمولا دارای یک شیر 2 اینچ است .

خرید میلگرد استیل 316 چین

اجزای شیرهای هیدرانت آتشنشانی

کلاهک :

کلاهک شامل باز کننده شیر فلنج و سوراخ کاری روغن بوده که در قسمت فوقانی شیر قرار گرفته است .

بدنه :

بدنه بر روی زمین قرار گرفته و شامل دهانه آبدهی می باشد این دهانه متشکل از درپوش و زنجیر بوده و برای ایجاد امنی و اتصال دارای فلنج است فلنج ممانعت از آسیب رسیدن به شیر اصلی می کند .

بدنه میانی در زیر زمین قرار گرفته و از یک لوله و دو فلنج معمولی و فلنج ایمنی تشکیل شده است .

بدنه زیرین :

شامل یک دریچه کنترل مقدار آبدهی و سیستم تخلیه اتوماتیک می باشد و دارای دو اتصال فلنج و دهانه گیرنده است .

مشخصات فنی شیرهای هیدرانت

شیرهای هیدارنت توسط کارخانه آزمایش و تأیید شده اند و بر ویژگی های منطبق می باشند ، شیر آتشنشانی زیرزمینی از چدن 452 , BS درجه 14 ساخته شده و دارای خروجی in:B. S. R. T 2 2/1 ورودی فلانج BS یا ورودی , خروجی  در یک معادل , درپوش , تخلیه و شیر ثابت می باشد که در جهت حرکت عقربه ساعت بسته می شود .

نحوه عملکرد شیرهای هیدرانت

انواع شیرهای آتشنشانی در جهت خلاف حرکت عقربه ای ساعت باز می شوند و دارای مهره 5 پوش استاندارد می باشند در صورت تمایل می توان از شیرها استفاده نمود که در جهت حرکت عقربه های ساعت به سمت راست باز می شوند , مهره آنها 4 گوش بوده یا به فلکه دستی مجهز هستند .

کاربرد شیرهای هیدرانت چیست ؟

بیشترین کاربرد این شیرها استفاده در درون یا خارج از ساختمان های مسکونی , اداری و تجاری است , جاده ها , پارکینگ ها و هر مکانی که در صورت رخ داد حریق نیازمند آب با فشار بالا باشند نصب می شوند .

قوانین نصب شیرهای هیدارنت

 • هیدارنت ایستاده آتشنشانی می بایستی که دسترسی آزاد به ساختمان ها , مناطق شهری , کارخانه ها و.. داشته باشد .
 • برای سوء استفاده نکردن از این شیرها برای باز کردن آنها از آچار مخصوص استفاده می شود .
 • ممنوع بودن چارک اتومبیل در حد فواصل 3 تا 5 متری
 • نصب این شیرها در حد فاصل 75 متر در محدوده ای که خطر آتشسوزی زیاد است .
 • نصب حد اقل 2 شیر آتشنشانی در مناطقی که احتمال حریق گسترده وجود دارد مانند پمپ بنزین و گاز
با انواع شیرآلات ابزار دقیق آشنا شوید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *