تکنولوژی

پلی اتیلن چیست ؟

پلی اتیلن
پلی اتیلن

پلی اتیلن چیست ؟ (صرفا جهت مطالعه)

پلیمر یک نوع درشت مولکول بوده که از تعداد زیادی واحد تکرار شونده تشکیل می شود ؛ پلیمرها بر اساس روش های مختلف دسته بندی می شوندو آنها را می توان بر اساس ساختار , طبق منشأ به وجود آمدن و مطابق با اثر پذیری در برابر حرارت دسته بندی کرد از جمله پلیمرهای پر کاربرد پلی آتیلن ( PE ) است ؛ PE یکی از رایج ترین پلیمرها بوده که در صنعت بسته بندی برای ساخت مواردی از جمله , فیلم های پلاستیکی , کیسه های پلاستیکی , بطری ها و… مورد استفاده قرار میگیرد . استیل آرام تامین کننده لوله های استیل با انواع لوله 304 و 316 در خدمت شماست . برای مشاوره و خرید با ما تماس بگیرید و یا همراه ما بمانید با :

  • پلی اتیلن چیست ؟
  • انواع گریدهای مختلف پلی اتیلن ها
  • کاربرد پلی اتیلن ها
  • مزایا و معایب پلی اتیلن ها

لیست قیمت لوله استیل 316

پلی اتیلن چیست ؟

پلی اتیلن نوعی پلیمر بوده که خاصیت ترموپلاستیک دارد این خاصیت موجب شده تا این پلیمر پس از رسیدن به نقطه ذوب و حالت مایع در آمده و دارای قابلیت ارتجاع شود این ماده دارای ساختاری کریستالی شکل با کریستال های نرم بوده و در صنعت ساخت پلاستیک بسیار مورد استفاده است ؛ برای تولید آن اتیلن را تحت فرآیند سنتز قرار می دهند که ترکیب سازنده آن به طور معمول از گاز طبیعی و نفت خام تشکیل شده است .

انواع گریدهای مختلف پلی آتیلن ها

پلی اتیلن های سنگین سبک ( LDPE ) :

در این نوع پلی اتیلن شاخه های پلیمر به شکل تصادفی به یکدیگر وصل می شوند و شکل نامنظمی را ایجاد می کند در این نوع PE تعداد شاخه ها بلندتر و زنجیره های مولکولی فاصله بیشتری از هم دارند بنابراین میزان بلورینگی در این نوع کمتر از دیگر گرید های این ماده است این چگالی کم موجب تولید ماده ای بسیار انعطاف پذیر می شود .

قیمت روز پروفیل 304 استیل

پلی اتیلن های سنگین (HPDE ) :

این نوع به دلیل ماهیت زنجیره پلیمری نسبت  مقاومت به چگالی بالایی داشته تعداد شاخه ها پایین و کوچک بودن آن هامیزان بلورینگی نیز بالاست چگالی آن نیز بین 0.94-0.97 است .و با توجه به وزن مولکولی زنجیره پلیمری کاربرد های متنوعی دارد .

پلی اتیلن های سبک خطی (LLDPE ) :

پلی اتیلن های سبک خطی طیف وسیعی از پلی اتیلن های شفاف و الاستومری تا کدر و سفت و خشک را شامل می شودو از این گرید در مواقعی که سفتی و مقاومت بالا همراه با چگالی پایین و انعطاف پذیری در نظر باشد استفاده می شود .

پلی اتیلن های بسیار سبک خطی (VLDPE) :

این نوع با افزایش درصد کومونومر به دست آمدهکه از خواص ان می توان به چگالی کم  , شفافیت و نرمی و چقرمگی اشاره کرد .

پلی اتیلن های UHMWPE)) :

این مدل پلیمر دارای وزن مولکولی بسیار زیاد بوده و همچنین دارای مقاومت سایشی بالا , مقاومت ضربه شیمیایی و ضریب اصطکاک کم می باشد این نوع به دلیل داشتم خواص فیزیکی و مکانیکی مناسب , سازگاری با بدن و طول عمر بالا در تولید مفاصل استخوانی بدن از جمله آرنج و زانو استفاده می شود .

پلی اتیلن های ( MDPE ) :

پلی اتیلن های MDPE با وزن مولکولی متوسط و ترکیبی از LDPE و HDPE می باشد ؛ که خواصی شبیه این نوع پلیمر را ارائه می دهد .

کاربرد پلی اتیلن ها

برای تولید انواع لوازم پلاستیکی از پلی آتیلن با گریدهای مختلف استفاده می شود .

  • ساخت ظروف پلاستیکی سبک و کیسه های پلاستیکی استفاده از LDEP
  • ساخت ظروف شیر و مایعات و انواع وسایل پلاستیکی آشپزخانه و مخازن آب با استفاده از HDPE
  • ساخت لوله های پلاستیکی و اتصالات لوله کشی با استفاده از MDPE
  • ساخت انواع وسایل پلاستیکی با انعطاف بالامانند لوله هایی با قابلیت خم شدن استفاده از LLDPE

مزایاو معایب پلی اتیلن ها چیست ؟

از مهم ترین مزایای پلیمر پلی اتیلن می توان به نداشتن بو و عدم سمی بودن , از لحاظ هزینه مقرون به صرفه بودن , عایق الکتریکی مناسب , افزایش استحکام شیمیایی و نفوذ ناپذیری در برابر آب اشاره نمود .بزرگترین عیب پلی اتیلن آسیب پذیری آن در برابر ضربه بوده که موجب شکستگی آن می شود .

لیست قیمت میلگرد 304 استیل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *