تکنولوژی

نورد سرد چیست

نورد سرد
نورد سرد

نورد سرد چیست ؟

پس از عملیات نورد گرم مرحله اسیدشویی باید روی ورق ها انجام گیرد . سپس ما نیاز به عملیاتی داریم تا ورقها را بتوانیم به ضخامت های حداقل و نازکتری برسانیم . عمل نورد سرد در حقیقت فرآیندی است که در آن ورق یا نوارهای فلزی بین غلطکها قرار می گیرند و سپس تا به حد نساب رسیدن ورق در ابعاد دقیق مورد نظر ما  فشرده می شود . مقدار کرنش تولید شده در عملیات نورد سرد سختی محصول نهایی را تعیین می کند . انواع مختلفی نورد سرد وجود دارد که هر کدام میتواند به نوبه خود  انواع مختلفی از محصولات نورد را تولید  و ضخامت آن را  به حداقل 0.05 میلی متر برساند. بسته به میزان انجام کار سرد ، ورق نورد سرد می تواند در شرایطی مانند نورد پوست ، چهارم سخت ، نیمه سخت و کامل سخت تولید شود.

تامین و فروش انواع ورق استیل

نورد سرد

نورد سرد چیست ؟

شکل دیگری از نورد گرم را برای نورد سرد تجسم کنید  . با استفاده از روش های مختلف از طریق دستگاه های مربوطه میتوانیم ورق هایی که از نورد گرم روی کار آمده اند را به روشی مسابه اما بدون استفاده از دمای بالا نورد کنیم که خاصیت بیشتری روی محصولات فلزات نسبت به نورد گرم خواهد گذاشت . از این رومیتوان ویژگیهای زیر را مختص نورد سرد دانست  :

  • ابعاد ورق استیل یا غیر استیل دقیق تر خواهند بود
  • سطح ورقها در نوردهای سرد بسیا صاف تر میباشند
  • در نورد سرد ناخالصی متریال فلز از بین میرود
  • قابلیت تولید انواع ورقهای نازک را به ما میدهد
  • قابلیت بهتر روغن کاری نیز از ویژگیهای این نو نورد محسوب میشود

تفاوت نورد گرم و سرد چیست ؟

درباره  نورد سرد استیل

در عملیات نورد سرد نهایتا 200 درجه سانتی گراد وجود خواهد داشت و این دما میتواند نسبت به دستگاه های متفاوت متغیر باشد . این عملیات نورد ورق را تقریبا شبیه به نورد گرم اما با این تفاوت که بدون استفاده از دمای بالا و تنها با فشار غلطک ها صورت میگیرد به  حداقل ضخامت میتواند برساند  و یکی از دلایل اصلی استفاده از عملیات سرد این نورد همین گزینه است . نیاز داشتن به ورق استیل نازک   و تولید کویل هایی با ضخامت ورق زیر 2 میلیمتر با دقت بالا تولید کنندگان را بر این واداشته است تا این نورد سرد را به روش گرم ترجیح بدهند

تفاوت نورد سرد و گرم چیست ؟

نوردهای سرد و گرم تنها از نظر نوع ماشین کاری تفاوت دارند و هرد و وظیفه  کاهش ضخامت ورق ها  و فرم دهی آن را دارند   . از این رو نمیتوانیم ازن دو روش را از هم مجزا بدانیم و در واقع نورد سرد را باید ادامه روش گرم نورد دانست

بیشترین کاربرد نورد سرد روی چه نوع ورقی صورت میگیرد ؟

پر کاربردترین ورقهایی که نورد سرد میشوند  ورقهای روغنی  و دومین ورق مورد نظر ورقهای استنلس استیل هستند که هر دو در خودروسازی و لوازم خانگی استفاده بسیار زیادی دارند . همچنین ورقهای استنلس استیل نیز جهت استفاده در کارخانجات صنایع غذایی ، تولید لوله استیل مبلی ، لوله استفاد مخصوص نرده  و ورقهای نازک مورد استفاده در نماها نیاز به پشت سر گذاشتن عملیات نورد سرد دارند تا به ضخامت های کم برسند . از این رو میتوانیم دقت عمل بالایی در این روش نورد داشته باشیم.

نکات مهم در نورد سرد استیل

برای همسان بودن ضخامت ورقها در تولید  کویل به دلیل بالا بودن متراژ به این نوع نورد نیاز دارد

برای تلرانسی که در تولید لوله ها برای قطر داخلی و خارجی مورد نیاز است روش سرد نورد بهترین گزینه است

برای مقاومت به سایش متریال ورق و لوله استیل این روش نورد میتواند تاثیر بهتری داشته باشد

برای داشتن مقاومت به فرو رفتگی بالا نورد سرد گزینه مناسبتری میباشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *