تکنولوژی

تفاوت آهن و فولاد

لوله a53 astm
لوله a53 astm

تفاوت آهن و فولاد

آهن از قدیمی ترین منابع بوده که از گذشته تا کنون بوده که قدمت آن به 4000 سال قبل از میلاد مسیح باز می گردد  در گذشته این متریال به صورت خام استفاده می شد این فلز به دلیل قیمت مناسب و استحکام بالا در تمام سازه های دنیا و در بخشی از قسمت ها از آهن آلات استفاده شده است  این فلز امروزه در اشکال فولاد , چدن و… تولید و در صنایع مختلف کاربرد دارد  فولاد بر خلاف آهن که عنصر است یک آلیاژ می باشد که بین 3 الی 1/5 درصد کربن داشته و در موارد محدودی این میزان می تواند به 25 درصد نیز  آلیاژ فولاد از آهن خام سفید ساخته می شود در ادامه به تفاوت آهن و فولاد می پردازیم . استیل آرام تامین کننده لوله و پروفیل و میلگرد و…. سایر مقاطع استیل و فولاد با برندهای مطرح دنیا در خدمت شماست . همراه ما باشید با :

  • آهن چیست ؟
  • فولاد چیست ؟
  • مهم ترین تفاوت آهن و فولاد چیست ؟
  • تفاوت چدن با آهن و فولاد

قیمت  میلگرد استیل 316 چین

آهن چیست ؟

آهن دهمین عنصر جهان  در پوسته زمین بوده که دارای نماد اتمی fe , عدد اتمی 26 , نقطه ذوب 2800 فارنهایت اشاره نمود  ویژگی های آن نیز  فراوانی این عنصر , استحکام بالا , مقرون به صرفه بودن , هزینه استخراج کم نسبت به دیگر فلزات , کاربرد وسیع , امکان زنگ زدگی در اثر رطوبت و شعله می باشد از کاربردهای آهن می توان به استفاده در ماشین سازی , ساخت ظروف غذا , لوازم خانگی و…. اشاره نمود .

فولاد چیست ؟

فولاد عنصر نیست بلکه آلیاژی است از آهن که حد اکثر 1/2 درصد وزن آن را کربن تشکیل داده این آلیاژ توسط تغییر دادن درصد کربن ,هر چند که در فولادهای مختلف علاوه بر کربن می تواند آلیاژ های دیگر نیز زیاد و کم شود  عناصر آلیاژی همچنین عملیات حرارتی می توان آن را کنترل نمود  کاربردهای فولاد بسیار وسیع است از این آلیاژ برای ساخت قطعات ساختمانی , کشتی ها , خودروها , ماشین آلات , تجهیزات نظامی و… استفاده می شود فولادها بر اساس ترکیبات شیمیایی شامل , فولادهای کربنی ( فولادهی کم کربن , کربن متوسط , پر کربن ) و فولادهای آلیاژی و فولادهای زنگ نزن تقسیم می شوند .از ویژگی های فولاد می توان قابلیت شکل پذیری , قابلیت اتصال توسط پیچ و مهره یا جوشکاری , عدم اکسیداسیون اشاره نمود .

قیمت ورق استیل 304 چین

مهم ترین تفاوت آهن وفولاد چیست ؟

مهم ترین تفاوت آهن و فولاد میزان کربن این دو می باشد کربن آهن خام بسیار کمتر از فولاد بوده در حالی که فولاد میزان قابل مشاهده ای کربن نسبت به آهن دارد کربن فولاد می تواند دو درصد وزن آن بوده و افزودن دیگر عناصر , خواص , کاربرد و ویژگی های فولاد را تغییر می دهد ؛ از طرفی این دو فلز و آلیاژ از لحاظ مقاومت در برابر خوردگی با یکدیگر کاملا متفاوت باشند فولاد در برابر عوامل فرسایش زا مانند تماس با اکسیژن و رطوبت مقاوم تر است ؛ استحکام فولاد به دلیل وجود کربن و نیکل بالاتر از فولاد است ؛ همچنین فولاد به دلیل داشتن عنصر سیلسیم مقاومت کششی بیشتری نسبت آهن داشته و قابلیت شکل پذیری بهتری دارد .

تفاوت چدن با آهن و فولاد

حال که به تفاوت آهن و فولاد پرداختیم بد نیست به چدن , خصوصیات آن و تفاوت این فلز با آهن وفولاد  اشاره کوتاهی داشته باشیم . چدن نسبت به اهن و فولاد مقاومت به خوردگی کمتری دارد , خشک تر از فولاد و آهن بوده و نقطع ذوب آن پایین تر از آهن است .

سازه های فلزی قابی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *