تکنولوژی

تیر آهن چیست ؟

تیرآهن ذوبی سایز 20
تیرآهن ذوبی سایز 20

تیر آهن چیست ؟

از جمله مهم ترین فرآورده های آهن آلات در صنعت ساخت و ساز استفاده از تیرآهن است تیرآهن ها نوعی پروفیل شناخته شده بوده که از آلیاژهای مختلف فولادی با سطح مقطعی به صورت I , H ساخته می شوند به طور کلی می توان گفت که ساختمان های اسکلت فلزی بدون تیرآهن ها وجود خارجی ندارند و استفاده از این پروفیل بارهای وارد شده به ساختمان را تحمل می کند تیرآهن ها متشکل زا دو بخش بال و جان بوده که اصلی ترین بخش این پروفیل بخش میانی آن است در ادامه به توضیحات بیشتر در رابطه با کاربرد , انواع , مزایا و معایب این نوع پروفیل ساختمانی می پردازیم . شرکت پترو استیل آرام تامین کننده  تیرآهن H , I  و مقاطع فولاد و استیل استنلس در خدمت شماست . جهت سفارش تیر آهن با ما تماس بگیرید و یا همراه ما باشید با  :

  • پر استفاده ترین تیرآهن ساختمانی
  • مهم ترین مزایا و معایب تیرآهن ها
  • بیشترین کاربرد تیرآهن ها

قیمت تیر آهن 12 تا 30

پر استفاده ترین تیرآهن ساختمانی

تیرآهن های IPE و IPB :

در کشور ما ایران تیرآهن IPE بسیار مورد استفاده قرار میگیرد ساخت این مدل طبق استاندارد اروپا بوده و بال آن ضخامتی ثابت دارد این مدل بیشتر با عنوان تیراهن های I شکل شناخته شده و ارتفاع 80 تا 600 میلی متر را شامل می شود تیرهای H به تیرهای هاش یا بال پهن شناخته می شوند این نوع با نماد IPB شناخته شده شامل ارتفاع 100 تا 1000 میلی متر بوده و بال هایی بزرگتر نسبت به I شکل دارند .

تیرآهن های 1-2 :

این مدل از تیرآهن ها از نورد گرم فولاد با مقطع عرضی معین که از قسمت میانی تحت عنوان جان و دو لبه های موازی با نام های بال ساخته شده است .

لیست قیمت ورق استیل 304

تیرآهن های CPE (لانه زنبوری ) :

این مدل از تیرها در طول جان خود برخوردار از فضاهای توخالی شبیه به لانه زنبور بوده به همین علت بیشتر با عنوان تیرآهن های لانه زنبوری شناخته می شوند هدف از مدل این تیرها این بوده که بتوانند لنگر خمشی بزرگتری را در مقایسه با تیز نورد شده اولیه متحمل شود .

مهم ترین مزایا و معایب تیرآهن ها

مهم ترین مزایای تیرآهن در ساختمان سازی اشغال فضای کم پروفیل های آهنی نسبت به سازه های بتنی ؛ مقرون به صرفه بودن ؛ سرعت در اجرا و نصب تیر آهن ها و سرعت کار در ساختمان سازی ؛ امکان توسعه پس از تمام شدن سازه ؛ قابلیت اتصال چندین قطعه به هم و مورد استفاده بودن در ارتفاع زیاد از جمله مهم ترین ویژگی های این نوع پروفیل آهنی است اما در کنار ضرورت استفاده از تیرها بهتر است که به معایب این ابزار نیز اشاره ای کنیم از مهم ترین مشکلات تیر آهن ها می توان به عدم پایداری در برابر شرایط جوی چرا که در شرایط خاص دچار خوردگی می شوند ؛ صورت گرفتن جوشکاری آن توسط افراد مجرب و کاربلد و تمایل به کمانش اشاره نمود .

بیشترین کاربرد تیر آهن ها

  • به عنوان کفی ستون و اتصال نبشی به ستون ها
  • استفاده برای ساخت خرپا و بیم های استفاده شده در سقف
  • تیرهای اصلی که توسط پلیت بر روی ستون متصل می شوند
  • تیرک های میانی که کوچکتر از شاه تیر و ستون بوده و در بالا و پایین تیرها قرار می گیرد
  • تیرک های باریک کرومیت که باریک تر از تیرک های عادی بوده و دارای ضخامت کم و طولی بلند هستنداین نوع یک سطح نشیمنگاه دارند که بر روی تیر اصلی ثابت می مانند .
قیمت میلگرد 316 استیل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *