فلزات

fy میلگرد چیست ؟

fy میلگرد

Fy میلگرد چیست ؟

ساختار میلگردها یک آلیاژ فولادی بوده که از ترکیب اهن با عناصری مانند ؛ کربن , کروم , نیکل و …. به دست می آید آرماتورها از لحاظ ویژگی های مکانیکی به چهار دسته A1 ( ساده ) , A2 ( آجدار مارپیچ ) , A3 ( آجدار جناغی ) و A4 ( آجدار مرکب ) تقسیم می شوند , آج برجستگی های روی بدنه آماتور بوده که موجب ایجاد پیوند محکم تری بتن و وفولاد می شوند ؛ به مقاومت و تحمل میلگرد در برابر تغییر شکل تنش تسلیم می گویند Fy میلگرد نشانگر تنش تسلیم یا جاری شدن آرماتور است . استیل آرام تامین کننده میلگرد استیل 304 و  316 با انواع میلگردهای ضد زنگ در خدمت شماست . برای مشاوره و ثبت سفارش با ما تماس حاصل نمایید و یا همراه ما باشید با :

  • Fy میلگرد چیست ؟
  • دسته بندی فولاد میلگرد
  • اهمیت بررسی مقاومت کششی میلگرد چیست ؟
  • دلایل افزایش تنش تسلیم چیست ؟
fy میلگرد

لیست قیمت روز میلگرد استیل 304

Fy میلگرد چیست ؟

تنش تسلیم یا Fy میلگرد خصوصیت مهمی بوده که باید در مورد آن صحبت نمود ؛ از مهم ترین اعداد فنی در رابطه با میلگردها در ساخت و ساز و مقاومت کششی و تسلیم می باشد رقم این دو شاخص کیفیت سازه را نشان می دهد ؛ منظور از مقاومت یا استحکام تسلیم میزان تنشی بوده که در آن رفتار ماده از الاستیک به پلاستیک تغییر می کند به این تنش تسلیم استحکام تسلیم هم می گویند که که با Fy شناخته می شود بنابراین Fy مقدار مقاومت و تحمل میلگرد در برابر تغییر شکل را نشان می دهد هر چه میزان مقاوت میلگرد بیشتر باشد انعطاف پذیری کمتری دارد برای افزایش این میزان مقاومت باید عناصری خاص به فولاد اضافه نمود .

دسته بندی فولاد میلگرد

میلگرد a1 ( ساده ) :

میلگرد A1 از نوع ساده و صاف بوده و در رابطه با Fy میلگرد ساده باید گفت که مقاومت تسلیم 2400 و مقاومت کششی 3600 کیلوگرم بر سانتی متر مربع دارد .

میلگرد a2 ( آجدار ) :

این نوع که با عنوان میلگرد آجدار مارپیچ نیز شناخته می شود ؛ مقاومت تسلیم آن 3400 و مقاومت کششی آن 5000 کیلوگرم بر سانتی متر مربع می باشد .

لیست قیمت لوله استیل 316

میلگرد a3 ( جدار جناغی ) :

مقاومت تسلیم این نوع میلگرد 4000 و مقاومت کششی آن 6 هزار کیلوگرم بر سانتی متر مربع می باشد .

میلگرد a4 ( آجدار مرکب ) :

این نوع دارای مقاومت کششی6500 کیلوگرم بر سانتی متر مربع بوده و به میلگرد a4 آج 500 یا s500 نیز گفته می شود .

میلگردهای a1 تا a4 همگی دارای یک وزن هستند اما مقاومت و سختی میلگرد a4 از بقیه بیشتر است .

اهمیت بررسی مقاومت کششی میلگرد چیست ؟

تعیین مقاومت کششی میلگرد به دو دلیل مهم است ؛ اول اینکه میلگرد مقاومت کششی بتن را بالا برده و مانع از شکسته شدن آن به مرور زمان می شود هر چه مقاومت کششی میلگرد بیشتر باشد بتن مسلح مقاوم تری وجود دارد دلیل دوم این است که مقاومت کششی با مقاومت تسلیم مرتبط است هر میلگرد نقطه تسلیم بالاتری داشته باشد در برابر زلزله سازه دیرتر تغییر شکل می دهد .

تنش تسلیم ودلایل افزایش آن

هنگامی که ماده ای تحت تنش قرار میگیرد تغییر شکل قابل بازگشت پذیری را تجربه می کند , استحکام تسلیم یا تنش تسلیم نشان دهنده بیشترین تنشی بوده که پس از آن ماده دچار تغییر شکل پلاستیک می شود هر تغییر شکلی که در تنش بالاتر از استحکام تسلیم رخ دهد دائمی است از جمله دلایل افزایش تنش تسلیم را می توان به افزودنی هایی مانند قراضه هایی که در فرآیند تولید فولاد در کارخانه های فولاد به محصول اضافه می شوند و نیز پروسه تولید , نورد کاری و… را نام برد .

قیمت خرید پروفیل استیل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *