تکنولوژی

فولاد مناسب برای محیط اسیدی

فولاد مناسب برای محیط اسیدی
فولاد مناسب برای محیط اسیدی

فولاد مناسب برای محیط اسیدی

استنلس استیل یکی از محصولات پر کاربرد در صنایع مختلف اما آن چیزی که باعث محبوبیت , کیفیت و استفاده بیشتر این کالا شده است چیزی نیست جزء مواد ساختار درونی و ترکیبات آلیاژی این فلز از جمله کروم , نیکل , کربن و دیگر عناصر مختلف که باعث کیفیت بالا و مقامت ان در برابر خوردگی شده شده است به طور کلی محیط های خورنده از لحاظ پتانسیل اکسیداسیون به سه دسته محیط های اکسید کننده , محیط های احیا کننده و محیط های مخلوط در انتخاب مواد مناسب می بایست به محیط مورد نظر و خصوصیات آن مانند میزان خورندگی محیط و خصوصیات اثرات جانبی موثر بر آن و یا خوردگی های خاص مانند خوردگی های شکافی , خوردگی های حفره ای و….توجه نمود اما فولاد مناسب برای محیط اسیدی چیست ؟ همراه استیل آرام باشید با  :

  • انواع مواد خورنده در فولاد و آلیاژ ها
  • چند نوع خوردگی در فولاد وجود دارد ؟
  • انواع آلیاژ و فولاد مناسب برای محیط اسیدی
  • مخازن نگهدارنده اسید سولفوریک

قیمت پروفیل استیل 304 و 316

انواع مواد خورنده در فولاد و آلیاژ ها

ماده خورنده می تواند در هنگام برخورد با موادی دیگر چون فلزات و ترکیبات عالی به آنها آسیب برساند و در برخورد با بافت های زنده  سبب سوختگی شیمیایی می شود از معمول ترین اسید های خورنده می توان به سولفوریک اسید , نیتریک اسید , هیدروکلریک اسید , اسید فرمیک , استیک اسید , اسید های لوئیس , بازها , قلیاها اشاره نمود .

چند نوع خوردگی در فولاد وجود دارد؟

  • خوردگی های یک نواخت
  • خوردگی های ناحیه ای ( حفره حفره شدن , خوردگی بین دانه ای , ترک برداشتن ناشی از تنش و خورگی)
  • حفره حفره شدن
  • خوردگی شکافی
  • خوردگی بین دانه ای
  • ترک برداشتن حاصل از تنش و خوردگی

انواع آلیاژ و فولاد مناسب برای محیط اسیدی

در صنایع مختلف اعم از کارخانه ها , پالایشگاه ها , نیروگاه ها و…..استفاده از موادی مناسب در برابر محیط های خورنده امری بسیار ضروری محسوب می شود مواد و آلیاژ های مختلفی برای ساخت تجهیزات استفاده می شود ما در ادامه به 3 نوع اشاره داریم .

استنلس استیل

استنلس استیل سری 304 و 316 مقاومت بالایی در برابر اسید های خوردنده دارد از انواع فولاد مناسب برای محیط اسیدی فولاد زنگ نزن سری 316 می باشد این نوع به دلیل وجود 2 تا 3 درصد مولیبدن در آن خاصیت ضد اسیدی پیدا نموده و در برابر اسیدهای خورنده به خصوص اسید سولفوریک از مقاومت بالایی برخوردار است اصلی ترین تفاوت استیل سری 304 و 316 وجود مولیبدن و کروم و کربن بیشتر در سری 316 است. 

فولاد های کربنی

از این نوع فولاد ها می توان برای نگهداری اسید سولفوریک غلیظ در دمای محیط و در شرایطی مشخص و ثابت استفاده نمود میزان کیفیت این دسته از آلیاژ ها در برابر فرسایش و اکسید شدن به عواملی چون دمای محیط میزان غلظت اسید و میزان عناصر آهن و جریان بستگی دارد .

آلیاژ های آلومینیومی

از انواع فولاد مناسب برای محیط اسیدی آلیاژ آلومینیوم است زیرا برای انواع اسید های رقیق و اسیدهای زیر 10 درصد و تا غلظت 98 درصد استفاده می شود اما این نوع در برابراسید های قوی قلیاها , جیوه آب دریا , حلال های کلره و الکل آتلیک مقاومت بالایی ندارند .

مخازن نگهدارنده اسید سولفوریک

مخزن و تانکر ضد اسید که برای نگهداری و ذخیره سازی اسید ها و مواد قلیایی گوناگون با جنس بدنه استیل , پلی اتیلن , پلی پروپیلن کامپوزیت و یا هر ماده دیگر و انواع فولاد مناسب برای محیط اسیدی که در برابر اسید های خورنده از خود مقاومت نشان دهند استفاده می شود .

ورق استیل اسیدشویی چیست

موفق و پیروز باشید

شرکت استیل آرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *