تکنولوژی

تفاوت تیوپ و لوله

تفاوت تیوپ و لوله
تفاوت تیوپ و لوله
تفاوت تیوپ و لوله

تفاوت تیوپ و لوله چیست؟

تفاوت لوله و تیوپ این روزها بنا به کاربردشان حائز اهمیت است  و در عین حال بسیار نزدیک به یکدیگر ، برای کاربران بحث بر انگیز شده است  . گاهی مشتری برای خرید تیوپ استیل و یا فولاد کربن و یا اصلا در هر متریال دیگر به دفتر فروش مربوطه مراجعه میکند ولی از آنجایی که تفاوت لوله و تیوپ را نمیداند در انتخاب محصول اشتباه میکند . ساختار شیمیایی لوله و تیوپ خیلی به هم نزدیک است اما مواردی وجود دارد که باید از آنها آگاه شوید تا در انتخاب محصول خود دچار اشتباه نشوید . تفاوت تیوپ و لوله را در جواب سوالات کاربران با هم دنبال میکنیم .  یکی از مکرر ترین سوالاتی که مشتریان از مشتریان می گیرند این است:

تفاوت لوله و لوله چیست؟

هرچند لوله ها و تیوپ ها ممکن است شبیه باشند، اما در حقیقت کاملا متنوع  هستند. به یاد داشته باشید که لوله ها و تیوپها به ندرت قابل تعویض هستند.

تفاوت لوله و لوله عبارتند از:

 • شکل لوله و تیوپ
 • اندازه گیری لوله و تیوپ
 • ساختار شیمیایی لوله و تیوپ
 • سختی لوله و تیوپ
 •  کاربرد لوله و تیوپ
 • متریال لوله و تیوپ
 • سایز لوله و تیوپ
 • استحکام لوله و تیوپ
 • شکل لوله و تیوپ
  لوله ها همیشه به شکل گرد هستند اما تیوپ ها می توانند مربع، مستطیل یا گرد باشند

اندازه گیری لوله و تیوپ

لوله ها تنها با قطر داخل (اسمی) و “برنامه” (که به معنی ضخامت دیوار) ارائه می شود. یک راه آسان برای یادآوری این وجود دارد: از آنجا که لوله برای انتقال مایعات یا گاز استفاده می شود، اندازه باز که از طریق آن می تواند مایعات یا گاز عبور کند، احتمالا برای شما از ابعاد بیرونی لوله اهمیت بیشتری دارد. از سوی دیگر اندازه گیری لوله ها به صورت قطر خارجی و دامنه های ضخامت دیوار تنظیم می شود.

 

ساختار شیمیایی لوله و تیوپ

لوله را می توان تلسکوپ کرد. به یاد داشته باشید برای جوشکاری فلزی داخل لوله حساب کنید. از سوی دیگر، لوله جوش فلزی ندارد. لوله DOM (بر روی ماندرل) بهترین مواد برای تلسکوپی است زیرا جوش فلزی در داخل برداشته شده است.

سختی لوله و تیوپ

اگر چه لوله های مس و برنج به نسبت نسبتا راحتی شکل می گیرند، لوله های فولادی  معمولا سفت و محکم هستند. لوله ها، از سوی دیگر، همیشه سفت و سخت می توانند بدون تجهیزات خاص شکل بگیرند.

کاربرد لوله و تیوپ

فقط لوله ها تحت فشار قرار می گیرند و در نظر گرفته شده برای انتقال مایع یا گاز مورد استفاده قرار می گیرند. از سوی دیگر،تیوپ ها در برنامه های ساختاری  و لوله کشی سیال در مسیرهای کوتاه مورد استفاده قرار می گیرند.

انواع فلزات لوله و تیوپ

لوله در فولاد گرم نورد و فولاد نورد سرد موجود است. تیوپ معمولا سیاه است (نورد گرم). هر دو مورد می توانند گالوانیزه شوند.

اندازه لوله و تیوپ

لوله معمولا در اندازه های بزرگتر از تیوپ موجود است.

استحکام لوله و تیوپ

لوله قوی تر از تیوپ  است.

آیا زمان برای خواندن وبلاگ ندارید؟
برای پیدا کردن تفاوت بین یک لوله و لوله میتوانید ویدیو زیر را بررسی کنید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *