تکنولوژی

فولاد نورد سرد چیست ؟

فولاد نورد سرد
فولاد نورد سرد

فولاد نورد سرد

فولاد در رده های مختلف ، مشخصات ، اشکال و کلاس های بسیاری تولید میشود .  انجمن جهانی فولاد بیش از 3500 درجه  فولاد مختلف را در قالب فرآورده های فولاد نورد سرد و گرم  به ثبت رسانده است که شامل فولاد ابزارها ، فولاد کربن و استنلس استیل و سایر گریدهای فولاد در اشکال شمش ، ورق فولادی ، لوله   ، نبشی و….  میباشند  که هر کدام خواص مکانیکی متفاوتی داشته و کاربردهای خود را دارند . انواع مختلف بدان معنی است که فولاد می تواند به طور گسترده ای در زیرساخت ها ، لوازم ، وسایل نقلیه ، توربین های بادی و بسیاری از کاربردهای دیگر مورد استفاده قرار گیرد. با این حال کاربردهای فولاد  برای هر برنامه فراتر از تغییر ترکیب شیمیایی آن است  و امروزه در سر تا سر دنیای فرآورده های استیل مورد استفاده قرار میگیرد .  همراه استیل آرام باشید با فرآیند تولید فولاد نورد سرد  ، خواص مکانیکی  ، اشکال محصولات  و تفاوت نوردگ گرم و سرد و فرآیند ورق و لوله نورد سرد که در 3 مرحله صورت میگیرد

درباره فولاد نورد گرم بیشتر بدانید
فولاد نورد سرد

تعریفی از فولاد نورد سرد

فرآیند فولاد نورد سرد در حقیقت ادامه عملیات نورد گرم است که جهت به حد اقل رساندن ضخامت ورق استیل بکار میرود  . این فرآیند با قرار گرفتن ورق لای غلطک ها و فشردن آن صورت میگیرد که در واقع با قدرت کافی این غلطک ها نیازی به بالا رفتن دما ندارد . در واقع تنها تفاوت فرآیند نورد سرد و گرم در نوع نورد گردن این دو میباشد .  اما در حالت کلی پیش گرمی از فشرده شدن ورق لای غلطک ها به وجود می آید که این پیشگرم به 100 درجه هم نمیرسد ولی در نورد گرم حرارت وارد شده به ورق تا سرخ شدن آن پیش میرود  .

در نورد سرد  و گرم تفاوت هایی میباشد که سوالات زیادی به همراه دارد . برخی از این سوالات عبارتند از :

ابعاد در نورد گرم دقیق تر است یا نورد سرد ؟

هزینه نورد سرد بیشتر است یا نورد گرم ؟

مقاومت ورق نورد گرم بیشتر است یا نورد سرد ؟

لیست قیمت ورق استیل

خواص مکانیکی  فولاد نورد سرد

فرآیند فولاد نورد سرد همانطور که در بالا اشاره شد ادامه همان نورد گرم است که به دلیل اینکه در نورد گرم نمیتوان با کاهش زیاد ضخامت  دقت عمل و کیفیت  و خواص مکانیکی را به خوبی حفظ کرد از نورد سرد استفاده میشود . از ویژگیهای فولاد نورد سرد میتوان به گزینه های زیر اشاره کرد  :

ابعاد ورق دقیقتر  و کاملا یکنواخت میباشد

مقاومت به سایش ورق بالا میرود

براقیت سطح ورق در نورد سرد بیش است

پرداخت سطحی ورق کاملا یکنواخت و دانه های سطحی حذف میشود

استفاده از ورق های استیل فولاد و استنلس استیل نورد سرد در مصارف صنعتی بهینه تر و بصرفه تر میباشد

مراحل عملیات فولاد نورد سرد

نورد سرد در 3 مرحله صورت میگیرد که شامل موارد زیر است :

مرحله چرخاندن ورق

مرحله سمباده کاری ورق

مرحله پولیش کاری ورق

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *