تکنولوژی

کاربرد فولاد پر کربن ( کربن بالا )

لوله فولادی N80
لوله فولادی N80

کاربرد فولاد پر کربن

فولاد آلیاژی است که آهن عنصر پایه و کربن عنصر آلیاژی اصلی آن می باشد از جمله فولاد ها فولاد کربنی است که بیشترین درصد میزان کربن آن 1/2 درصد است در صد کربن به کاررفته در فولادها متغیر است  انواع فولادهای کربنی در سه نوع کم کربن , کربن متوسط و پر کربن وجود داشته که هر کدام کاربردهای مختلفی دارند هر چند که فولادها تماما از آهن و کربن تشکیل نشده است و عناصر آلیاژی دیگری در کنار این دو عنصر همراه می باشد در ادامه به بیشتر به انواع مختلف فولادها , شرایط لازم برای فولادهای کربنی ,تعریف و کاربرد فولاد پر کربن می پردازیم . استیل آرام تامین کننده قطعات استیل و فولاد در خدمت شماست  با :

 • انواع مختلف فولادها
 • شرایط لازم برای فولاد کربنی
 • فولاد پر کربن چیست ؟
 • کاربرفولاد پر کربن

قیمت لوله  فولادی درزدار و مانیسمان

انواع مختلف فولادها

فولاد کم کربن

کربن موجود در این نوع حدود 25/ درصد است و هر چه کربن آن کمتر باشد خاصیت جوش پذیری فولاد بیشتر می شود به همین دلیل این نوع قابلیت ماشین کاری و لحیم پذیری فوق العاده ای دارند سهم بیشتری از فولادهای تولید شده در جهان مختص به این نوع فولاد است .

فولاد کربن متوسط

کربن موجود در این نوع حدود 25/ تا 65/ است استحکام این نوع متوسط بوده و با کاهش قابلیت اجرای عملیات حرارتی بر روی خود مواجه است از این نوع اکثرا در میل لنگ خودرو , پیچ اتصال و چرخ دنده استفاده می شود .

فولاد پر کربن

وزن کربن در این نوع فولاد 6/ الی 4/1 درصد است این نوع از سخت ترین و با کیفیت ترین فولادهای غیر آلیاژی محسوب می شود و مقاومت بالایی نسبت به سایش دارند .کاربرد فولاد پر کربن بیشتر در فنر ها و تیغه فنرها می باشد .

شرایط لازم برای فولاد کربنی

قبل از اینکه به کاربرد فولاد پر کربن بپردازیم باید گفت که به طور کلی فولادهای کربنی دارای شرایط خاصی هستند تا با دارا بودن آن به فولاد فولاد کربنی گفته شود .

 • برای عناصر مولیبدن , کروم , کبالت , نیکل , تیتانیوم , تنگستن , وانادیم , زیرکونیم مقدار مشخصی تعیین نشود .
 • بیشتر نبودن مس موجود در آن از 4/ درصد
 • حد اکثر درصد جرمی عناصر آن منگنز 65/1 , سیلیکن 6/ و مس6/

فولاد پر کربن چیست ؟

فولاد پر کربن درصد کربن موجود در آن 6/ به بالا می باشد در این نوع عناصر دیگری مانند سیلسیم , منگنز , کروم , وانادیوم عنصر مولیبدن به کاررفته است عنصر کروم موجود در آن موجب استحکام و مقاومت بالا در برابر خوردگی , عنصر سیلسیم باعث الاستیسیته مطلوب آن می گردد , منگنز باعث افزایش مقاومت , مولیبدنیوم باعث افزایش مقاومت به شوک و گرما و وانادیوم موجب افزایش استحکام و مقاومت در برابر شوک و خوردگی آن می شود از این نوع در کارهایی که به تحمل بار و درجه حرارت بالا نیاز نیست استفاده می شود و نسبت به سایر فولادها قیمت کمتری دارد .مشخصات فولادپر کربن شامل جوش پذیری کم , مقاومت بالا در برابر سایش , سختی , دوام بالا و شکنندگی بودن پس از عملیات گرمایی می باشد .

کاربرد فولاد پر کربن

 • تولید و طراحی ابزار آلاتی مانند اره , آچار و مته
 • ساخت تیغه ها و انواع فنرها
 • تولید انواع تیغه ها و تیغه اره ها
 • انواع صنایع خودرویی , کشاورزی و…..
 • ساخت کمک فنر چرخ های هواپیما
فروش میلگرد فولادی در سایزهای مختلف

فلز چیست ؟

فلزات ماده و یا می توان گفت عناصر شیمیایی هستند که می توان آن را طرح  داد و یا به اشکال مختلف درآورد از ویژگی های آن می توان به انتقال حرارت فوق العاده , هدایت الکتریکی , شکل پذیری مطلوب اشاره نمود فلز در انواع فلزات آهنی مانند آهن تجاری , فولاد و چدن و نوع غیر آهنی مانند مس , آلومینیوم , سرب , طلا , نقره و…اشاره نمود از ترکیب با مواد غیر فلزی و یا دیگر فلزات آلیاژ به وجود می آید  از 109 عناصر موجود در  طبیعت حدود 87 عنصر را فلز و فلزات تشکیل داده و به طور تقریبی 25 درصد پوسته کره زمین از فلزات به وجود آمده است .

 • مهم ترین ویژگی های فلزات
 • انواع فلزات
 • مقایسه فلزات آهنی و غیر آهنی

مهم ترین ویژگی های فلزات

 • انتقال گرما و جریان الکتریسیته از خود
 • چکش خواری اما با ضربه نمی شکنند
 • قابلیت جلا دادن
 • چگالی زیاد
 • ذوب در دمای بالا
 • دارای سطوحی براق
 • قابلیت ترکیب با هم
 • با تماس با هوا به طور معمول واکنش نشان می دهند .
قیمت میلگرد استیل 304

انواع فلزات

به طور کلی فلز و فلزات به دو دسته آهنی و غیر آهنی تقسیم می شود .

چدن :

از آلیاژهای آهنی  چدن بوده و معمولا دارای 2 الی 4 درصد کربن , 5/ الی 3 درصد سیلسیم , کمتر از 1 درصد منگنز و کمتر از 2/ گوگرد تشکیل می شود سیلسیم با تشکیل اکسید سطحی مقاومت به خوردگی این فلز را افزایش می دهد چدن ها کاربردهای متعددی از جمله استفاده در صنعت خودرو سازی , مانند ساخت سر سیلندر , بلوک سرسیلندر و جعبه دنده و….. را دارد .

فولاد :

از دیگر فلزات آهنی فولاد بوده که در ساختن آن از کربن , نیکل , کروم و دیگر عناصر استفاده می شود استفاده از این آلیاز به دلیل استحکام کششی نهایی و قیمت مناسب در سازه هایی از جمله ساختمان سازی , کشتی ها , قطار ها , سلاح های نظامی و.. کاربرد دارد .

آهن تجارتی :

این نوع فلز آهنی از ترکیب آهن خالص و مقداری کربن به دست آمده و به شکل ورق , تیر آهن , پروفیل و…به فروش می رسد این آلیاژ خیلی راحت سوهان کاری شده و در مقابل عوامل فرسایش زا زنگ می زند .

مس :

مس از فلزات غیر آهنی بوده و پس از نقره بالاترین رسانایی الکتریکی را دارد عدد اتمی آن 29 و مهم ترین یژگی های آن می توان رسانایی گرمایی و الکتریکی , شکل پذیری مطلوب , نرمی و چکش خواری اشاره نمود تولید سیم , لوله , دستگیره درب , وسایل آشپزخانه و… مهم ترین کاربردهای این آلیاژ هستند .

روی :

روی دارای عدد اتمی 30 و فلزی سفید رنگ متمایل به آبی است نم و رطوبت بر روی آن را تیره رنگ می کند و هنگام احتراق رنگ سبزی تولید می نماید ای این فلز غیر آهنی در خودرو سازی , ریخته گری تحت فشار و جلوگیری از زنگ زدگی فلزاتی مانند برنج برای آبکاری الکتریکی استفاده می شود .

آلومینیوم :

ویژگی های آلومینیوم سبکی و کم وزنی , مقاومت بالا در برابر زنگ زدگی و قابل بازیافت بودن , غیر مغناطیسی بودن  است این نوع نیز در دسته فلزات غیر اهنی قرار داشته دارای عدد اتمی 13 بوده و تا سال ها می تواند بدون پوسیدگی کار کند از جمله کاربردهای آن برق , ساخت و ساز , حمل و نقل , بسته بندی , کنسور غذا و… می باشد .

مقایسه فلزات آهنی و غیر آهنی

در تفاوت و مقایسه فلزات آهنی و غیر آهنی باید گفت که در فلزات آهنی از عنصر آهن استفاده شده اما در فلزات غیر آهنی ازعنصر آهن استفاده نشده است .

دنبال تولید کننده حفاظ شاخ گوزنی در تهران هستید ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *