فلزات

فرآیند سخت کاری فولاد چیست ؟

فرآیند سخت کاری فولاد چیست ؟
فرآیند سخت کاری فولاد چیست ؟

فرآیند سخت کاری فولاد چیست ؟

سخت کاری نیاز به دانش و تجربه در زمینه مواد و روش های سخت کاری بوده تا بتوان بهترین نتیجه را به دست آورد ؛ سخت کاری فلز موجب افزایش مقاومت در برابر سایش و خستگی , افزایش سختی و مقاومت سختی , بهبود خواص مکانیکی اعم از مقاومت به کشش و سختی و طولانی شدن عمر قطعات می شود ؛ در فرآیند سخت کاری فولاد در شرایطی خاص سطح رویی فولاد دچار تغییر شده و بهبود می یابد اما بخش داخلی آن تغییر نمی کند .  مجموعه پترو فولاد استیل آرام تامین کننده فولاد کربن و استنلس استیل است . برای خرید لوله استیل ، میلگرد استیل ، پروفیل ، نبشی و….. سایر مقاطع استنلس استیل با ما تماس بگیرید  و یا همراه ما باشید با :

 • فرآیند سخت کاری فولاد چیست ؟
 • نحوه سخت کاری فلواد چگونه است ؟
 • انواع روش های سخت کاری فولاد
 • 10 ویژگی مهم سخت کاری فولاد
 • محدودیت های سخت کاری فولاد
 • کاربرد فولاد سخت کاری شده

فرآیند سخت کاری فولاد چیست ؟

فرآیند سخت کاری فولاد روشی بوده که برای افزایش استحکام و دوام فولاد استفاده می شود , سخت کاری معمولا توسط روش های مختلفی مانند عملیات حرارتی , کوئنچ , تمپرینگ و سخت کاری سطحی صورت میگیرد که هر کدام ویژگی های خود را دارند ؛ فرآیند سخت کاری با افزودن کربن به فلز صورت میگیرد و آن را در برابر سایش سخت تر و مقاوم تر می کند این فرآیند معولا با حرارت دادن فلز تا دمای بالاو سرد شدن سریع آن صورت میگیرد که موجب می شود کربن فلز را سخت تر کند .

نحوه سخت کاری فولاد چگونه است ؟

نخستیم مرحله فرآیند سخت کاری فولاد آنیل کردن است که در آن فولاد به دمای بالا رسیده و در ادامه باید به صورت آهسته خنک شود این فرآیند موجب نرمی فولاد شده و کار با آن را راحت تر می کند , مرحله بعدی تمپرینگ است که شامل حرارت دادن فولاد به دمای پایین شده و به آن اجازه می دهد تا به سرعت خنک شود این روش نیز سختی فولاد را افزایش و مقاومت به سایش آن را بیشتر می کند , مرحله سوم سخت کاری کوئنچ است که باید فولاد در حمام آب و روغن به سرعت خنک شود کوئنچ نیز سختی فولاد را بیشتر کرده و موجب بالارفتن مقاومت آن در برابر سایش و پارگی می شود آخرین مرحله نیز تمپر مجدد است که در این روش فولاد مجددا تا دمای پایین حرارت داده می شود و سپس باید به آهستگی خنک شود تمپر نیز سختی فولاد را افزایش داده و آن را مقاوم می کند .

انواع روش های سخت کاری فولاد

عملیات حرارتی – شیمیایی (  ترموشیمی ) :

در این نوع عملیات که با عنوان ترموشیمی نیز شناخته می شود ترکیبات شیمیایی روی سطح فولاد تغییر پیدا می کند مانند نیترو کربوره کردن , نیتریده کردن , کربوره کردن و کروبو نیتریده کردن که متداولترین آنها همان کربوره کردن است .

عملیات حرارتی موضعی :

در این روش ترکیبات شیمیایی فولاد تغییری نکرده و عملیات حرارتی روی سطح بیرونی فولاد متمرکز شده و آن را سخت تر می کند این نوع از فرآیند سخت کاری فولاد به دو روش سخت کردن القایی و شعله ای تقسیم می شود که در ادامه با این دو روش نیز آشنا می شویم .

قیمت پروفیل 304 چین سایز 10*20

سخت کردن القایی چیست ؟

در سخت کردن القایی قطعه فولاد از طریق یک میدان مغناطیسی بزرگ سریعا گرم شده تا به دمای بحرانی برسد جریان هم به شکل دایره های کوچک ایجاد شده و به عمق قطعه فلزی نفوذ نمیابد در ادامه قطعه به سرعت خنک و این امر موجب می شود که در لایه های بیرونی قطعه لایه های کریستالی شکل گیرد و تنها سطح رویه قطعه فولادی سخت کاری شده و بخش زیرین نرم باقی مانده و فلز خاصیت خود را حفظ می کند , میل لنگ ماشین ها , شفت ها , میله های سیلندرهای هیدرولیک به این روش تولید می شوند .

سخت کردن شعله ای چیست ؟

در سخت کردن شعله ای , شعله های حاصل از سوخت یک گاز قابل احتراق ( مانند گاز طبیعی ) لایه نازکی از سطح قطعه فولاد تا رسیدن به دمای بحرانی انتقال حرارت داده شده و سپس قطعه خنک می شود در این نوع سخت کاری تنها بخشی از یک قطعه با حرارت بالا و به سرعت داغ می شود و این امر موجب سخت کاری در همان نقطعه شده و دیگر نقاط تغییری نمی کند .

10 ویژگی مهم سخت کاری فولاد

 • افزایش استحکام و دوام قطعات فولادی
 • بهبود بخشیدن ماشین کاری قطعات فولادی
 • بهبود خواص مغناطیسی و الکتریکی
 • ریز تر کردن دانه بندی قطعات فولادی
 • حذف تنش های موجود در فلز
 • شکل دهی راحت قطعات فولادی
 • بهبود جوش پذیری فولاد
 • افزایش یافتن قدرت و میزان جذب انرژی در فولاد
 • مقاوم شدن فلز در برابر سایش توسط لایه کریستاله روی فلز
 • بهبود خصوصیات برش

محدودیت های سخت کای فولاد

در کنار ویژگی ها و نقاط قوت فرآیند سخت کاری فولاد این روش با مشکلات و محدودیت هایی نیز همراه است از جمله آنها می توان به افزایش هزینه ساخت , سخت شدن فولاد در ماشین کاری , شکننده تر کردن فولاد و دشوار و زمان بربودن اشاره کرد و اینکه برای همه فولادها مناسب نیست .

کاربرد فولاد سخت کاری شده

عمده استفاده از فولاد سخت کاری شده در صنعت برای تولید قطعات صنعتی استفاده می شود تا سطح قطعه فولادی سختی بالایی داشته باشد از جمله این قطعات می توان به چرخ دنده ها , پینیون ها , چرخ دهنده ها , شافت ها , میل لنگ ها و… اشاره کرد  .

لیست قیمت میلگرد 316 چین و هند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *