تکنولوژی

تفاوت tube با pipe چیست ؟

تفاوت TUPE و PIPE

تفاوت tube با pipe چیست ؟

 لوله یا پایپ یکی از پر استفاده ترین اقلامی است که در صنایع مختلف مورد استفاده قرار میگیرد , لوله ها این مقاطع توخالی برای جابه جایی سیالات یا گازها مانند نفت , اسید , آب و.. استفاده می شوند بنابراین , پایپ ها برای کاربردهای سازه ای استفاده نمی شوند و همیشه مقطعی دایره ای شکل دارند , تیوپ ها شبیه لوله هستند اما شرایط ساختاری آنها طوری است که تفاوت های بسیاری را ایجاد می کند و در مقاطع گرد , مربع , شش ضلعی , هشت ضلعی , بیضی و مستطیلی ساخته می شوند در ادامه بیشتر به تفاوت tube با pipe می پردازیم . پترو فولاد استیل آرام تامین کننده انواع تیوب میلیمتری استیل  و لوله استیل درزدار و مانیسمان در خدمت شماست . برای مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید و یا همراه ما باشید با بررسی : 

  • Pipe چیست ؟
  • Tube چیست ؟
  • تفاوت tube با pipe چیست ؟
تفاوت TUPE و PIPE

Pipe چیست ؟

پایپ یا همان لوله نوعی مقطع فولادی توخالی بوده که سطح مقطع دایره شکل دارد و در سایزهای مختلف و طول 6 یا 12 متر و ابعاد استاندارد تولید می شود انتقال سیالاتی مانند آب , نفت , گاز و… از موارد استفاده از این تجهیز است , انواع لوله ها بر اساس قطر درونی آنها و مقدار schedule سایزبندی می شود .

معنای sch در لوله :

به مفهوم رده لوله بوده واستانداردی است که ضخامت اسمی و دیواره لوله را اندازه گیری می کند که با استاندارد B36.10M ANSI / ASME برای ابعاد لوله های استنلس استیل و استاندارد API 5L برای لوله های بدون درز و لوله های جوش داده شده استفاده می شود , sch همان ظرفیت مایع مربوط به لوله است .

Tube چیست ؟

تیوب این قطعه توخالی فولادی سطح مقطع بسته به شکل مربع , مستطیل , شش ضلعی و… بوده ومی توان آن را در سایزهای مختلف تولید کرد از این مقطع برای تجهیزات تحت فشار و سیستم های ابزار دقیق استفاده می شود سایز تیوب با قطر خارجی آن مشخص شده و با آن مساوی است .

میلگرد استیل سایز 12 میلیمتر شاخه 6 متری

 تفاوت tube با pipe چیست ؟

تفاوت در ظاهر :

از جمله تفاوت tube با pipe شکل ظاهری این دو می باشد لوله ها به شکل استوانه هستند و سطح مقطه دایره ای شکل دارند اما تیوب ها به صورت مربع , شش , ضلعی , مستطیلی و.. ساخته می شوند همچنین تیوب از لحاظ جدار داخلی و خارجی سطحی صاف دارند اما جدار داخلی لوله در مقایسه با تیوب ناهموار است .

 

تفاوت در نحوه تولید :

از دیگر تفاوت tube با pipe نحوه تولید آنها می باشد لوله ها را هم می توان به صورت درزدار و هم بدون درز در طول 6 یا 12 متری تولید نمود اما تیوب ها اکثرا بدون درز تولید شده و طول مشخصی ندارند .

تفاوت در کاربرد :

عمده کاربرد تیوب ها در مسیر خطوط انتقال حرارت , انتقال بخار و مبدل های حرارتی است  فقط لوله ها می توانند تحت فشار قرار بگیرند اما لوله ها برای برنامه های ساختاری  و لوله کشی سایل در صنایع آب و فاضلاب ,  نفت و گازی و…. مورد استفاده قرار میگیرند .

تفاوت در سایز , ابعاد و وزن :

تیوب ها در سایز پایین تولید می شوند اما لوله ها با توجه به نوع کاربردشان در سایزهای مختلف تولید می شود , قطر اسمی و قطر خارجی تیوب ها با هم مساوی است و رده ضخامت آنها با BWG مشخص می شود اما رده ضخامت لوله ها با SCH نشان داده می شود همچنین سایز لوله ها بر اساس قطر داخلی تعیین شده و قطر اسمی آن با قطر خارجی متفاوت است ,  لوله ها تا سایز 80 اینچ و یا بالاتر تولید می شوند اما بیشتری سایز تیوب ها 5 اینچ است به علاوه وزن تیوب کمتر از لوله است و دچار گرفتگی نمی شود اما احتمال انسداد لوله وجود دارد .

همچنین در استانداردهای ساخت این دو مقطع الزامات تست و بازرسی تیوب ها نسبت به لوله سختگیرانه تر است و فرآیند ساخت لوله نسبت به تیوب آسانتر است در نتیجه قیمت تیوب نیز نسبت به لوله بیشتر است .

قیمت لوله استیل 304 سایز 3 اینچ رده 10

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *