فلزات

تفاوت قوطی و پروفیل

تفاوت قوطی و پروفیل

تفاوت قوطی و پروفیل چیست  ؟

افراد فعال در صنعت ساختمان سازی بارها و بارها نام قوطی و پروفیل را شنیده اند اما ممکن است در رابطه با تفاوت این دو خیلی آگاهی نداشته باشند و یا از کلمات پروفیل و قوطی به جای هم استفاده کنند اما این دو مقطع با یکدیگر متفاوت هستند تفاوت قوطی و پروفیل در شکل ظاهر , خواص فیزیکی , ترکیبات شیمیایی و .. می باشد که در ادامه به آنها اشاره می کنیم . شرکت پترو فولاد استیل آرام با برندهای چینی پروفیل استیل 201 و 304  با قیمت دست اول وارداتی در خدمت شماست . برای مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر و ثبت سفارش با ما تماس بگیرید و یا همراه ما باشید با  :

 • پروفیل چیست ؟
 • قوطی چیست ؟
 • تفاوت قوطی و پروفیل چیست ؟
تفاوت قوطی و پروفیل

پروفیل چیست ؟

پروفیل از جمله مقاطع پر استفاده در صنایع مختلف است که سطحی ثابت و طول متغیر داشته و به دو نوع بسته و باز تقسیم می شود , نوع بسته پروفیل شامل تسمه , میلگرد , ناودانی , نبشی , تیرآهن و محصولاتی از این قبیل است , لوله , قوطی , پروفیل PVC را پروفیل باز می نامند همچنین پروفیل ها از لحاظ دسته در دو نوع سبک و سنگین و از لحاظ کاربرد به دو دسته ساختمانی و صنعتی دسته بندی می شوند .

ویژگی های پروفیل ها شامل :

 • سبکی
 • قیمت مناسب
 • قابلیت جوش پذیری
 • امکان آبکاری
 • تولید در ضخامت و اندازه های مختلف

کاربردهای پروفیل شامل تولید نرده های پیاده رو, نرده درب و پنجره , نرده کشی دیوار , ساخت تخت بیمارستان و.. است .

قوطی چیست ؟

قوطی نوعی پروفیل چهارگوش توخالی است که در صنایعی مانند ساختمان سازی و درب و پنجره زیاد استفاده می شود , بله این محصول زیر مجموعه پروفیل است , قوطی ها سطح مقطع مربعی یا مستطیل در طول و اندازه های مختلف بوده که به آنها BOX نیز گفته می شود , قوطی ها پر کاربردترین پروفیل های محسوب شده که استحکام و عمر بالایی دارند .

ویژگی های قوطی ها شامل :

 • قابلیت شکل پذیری
 • استفاده آسان
 • امکان جوشکاری و اتصال
 • جذب نیروی خارجی کم

مهمترین کاربردهای قوطی نیز ساخت خرپا , تیر و ستون , آلاچیق , شاسی ها و نفتکش ها است .

پروفیل استیل 201 ابعاد 100*100

تفاوت قوطی و پروفیل چیست ؟

تفاوت در ظاهر :

یکی از تفاوت قوطی و پروفیل شکل ظاهری این دو مقطع است قوطی ها مقطعی مربع یا مستطیل دارند اما ظاهر مقاطع پروفیل ها U, I یا H شکل است .

تفاوت در تولید :

 پروفیل ها با نورد گرم و قوطی ها از طریق نورد سرد تولید می شوند .

تفاوت در ترکیبات شیمیایی و خواص فیزیکی :

پروفیل و قوطی از لحاظ ترکیبات شیمیایی نیز با یکدیگر متفاوت هستند , این دو مقطع به دلیل متفاوت بودن متریال مورد استفاده در تولید آنها و اینکه روش تولیدشان با یکدیگر فرق دارد از لحاظ خواص فیزیکی مانند انعطاف پذیری , خاصیت کشسانی و.. با یکدیگر متفاوت هستند .

تفاوت در وزن و قیمت   :

از دیگر تفاوت قوطی و پروفیل وزن این دو است , پروفیل ها نسبت به قوطی ها وزن بیشتر , قیمت بالاتری و کیفیت بهتری دارند .

تفاوت در کاربرد :

قوطی به دلیل جوش پذیری قوطی ها و امکان ایجاد جوش هایی بی نقص و بادوام در آنها همچنین به علت وزن مناسب , فرم پذیری بالا , ضخامت مناسب و نوع سطح مقطع در ساخت درب و پنجره و کارهای ساختمانی استفاده می شوند و در کل عمده کاربرد آنها در ساخت اسکلت فلزی است ,اما انواع پروفیل مانند میلگرد , ناودانی , تیرآهن و.. در صنعت خودرو , پروژه های عمرانی , تولید اتصالاتی مانند پیچ و مهره و.. کاربرد گسترده تر و بیشتری دارند .

تفاوت در ضخامت و استحکام :

ضخامت پروفیل کمتر از 2 میلیمتر و ضخامت قوطی بیشتر از 2 میلیمتر است , پروفیل ها نسبت به قوطی ها  در برابر بارهای وارده استحکام و کیفیت بهتری دارند .

اصلی ترین تفاوت این دو مقطع در تعریف و طبقه بندی هاست , پروفیل ها تمام مقاطی هستند که در طول مشخص دارای سطح مقطع یکسانی با شکل های مختلف می باشند قوطی زیر مجموعه از پروفیل ها محسوب شده و پروفیلی با مقطع توخالی مربع یا مستطیل شکل است اما اشتباه رایج بین افراد این است که نام این دو به جای یکدیگر استفاده می شود.

لوله استیل 304 سایز 3 اینچ چین رسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *